Ana Sayfa Kategorilendirilmemiş Talaşlı imalat Nedir

Talaşlı imalat Nedir

Talaşlı imalat (üretim);  Daha önceden tasarımı yapılmış bir iş parçasının yeterli standartlara uygun şekilde projelendirilme işlemi yapılmış teknik resmi referans olarak alınıp,  söz konusu parçadan değişik ölçülerde talaş kaldırılarak tasarlanan geometrik şeklin ortaya çıkarılma işlemidir.

Talaşlı Üretim şeklinin birbirinden farklı başka çeşitleride bulunmaktadır. Talaşlı imalat birçok farklı operasyonların birleşmesinden meydana gelir.  Temel özelliği, kesici takımlar kullanarak tasarlanan iş parçası üzerinden talaş kaldırılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için takım ile tasarlanmış iş parçası arasında izafi bir hareket meydana gelmesi gerekiyor.

Söz konusu izafi hareket genel olarak Talaşlı imalat yönteminde kesme hızı olarak isim verilen birincil hareket ve ilerleme adı ile tanımlanan ikincil hareketle sağlanır.  Bu iki birbirini tamamlayan hareket ve kesici takımın şekliyle tasarlanması planlanan parça geometrisi ortaya çıkarılır. Tornalama, delik delme ve frezeleme üç genel Talaşlı imalat metodudur.

Tornalama metodunda, silindirik şekil yapabilmek için tek kesme kenarlı kesici takım vasıtasıyla dönmekte olan parça üstünden talaş kaldırılır.  Tornalama işleminde ilk hareket dönen parça tarafından, ikincil hareket ise parçanın dönme eksenine paralel şekilde yavaşça hareket etmekte olan kesici takım tarafından sağlanır.

Matkap ile delik açma metodu yuvarlak kesitli bir delik yada delikler oluşturmak için kullanılır. Bu işlem genellikle dönen iki kesme kenarlı kesici takım ile sağlanır. Kesici takım, dönme ekseni yönünde parçaya doğru hareket ettirilerek yuvarlak kesitli bir delik açılır.

Frezeleme metodunda, dönen ve birden fazla kesici kenarı bulunan takım,  çalışılacak parça üzerinde hareket ettirilerek,  bir düzlem meydana getirilir. İlerleme hareketinin yönü kesici takımının dönme eksenine dik şekildedir. İlk hareket kesme hızıdır ve dönen tarama kafası ile yapılır.  Bu arada frezelemenin yüzey frezeleme ve yanal frezeleme adında iki temel şekli vardır.

Nitro CNChttp://www.nitrocnc.com
Fason Cnc Torna, Fason Cnc Freze, Manuel Torna İşleri, Universal Freze İşleri, Kalıpçı Freze İşleri, Talaşlı Yedek Parça İmalatları, Gazaltı Kaynak İşleri, Tig Kaynak ( Paslanmaz ) İşleri, Demir Doğrama ve Çelik Konstrüksiyon İşleri alanında her türlü özel sipariş ve imalat projeleriniz için hızlı ve verimli ve bir şekilde hizmet vermekteyiz.

Latest articles

CNC Fason İmalat Nedir

CNC fason imalat kapsamında ilk olarak fason üretiminin ne olduğu ve nasıl yapıldığı noktasında bilgi vermemiz yerinde bir davranış olacaktır kuşkusuz. Fason...

İşyeri ve İmalat Tasarımı

Nitro CNC olarak İşyeri ve İmalat Tasarımı Yapıyoruz.  Bu kapsamda işyeriniz yada fabrikanız için gerek medikal gerekse diğer alanlarda olmak üzere, işyeri...

CNC Takım Tezgahları

CNC Takım Tezgahları Hakkında Bilgilendirme Sunmuş olduğumuz aynı zamanda çözüm odaklı destek sağladığımız alanlardan biride CNC fason imalatı. Fason imalat sonrası ortaya...

Makina Parkurumuz

Fikirleriniz için kaliteli bir süreçte üretim yaparak sizlere yardımcı olacağımız bir projeniz mutlaka vardır. Çok yönlü ve çeşitli proje boyutlarını bütün türlerini...